Strona główna Album Download Zaloguj
Menu
Strona główna
Skład osobowy
Album
Download
Ciekawostki
Angielski w drogownictwie
Kontakt

Ciekawostki/Czy wiesz że...

Oto kilka ciekawostek dla głodnych wiedzy drogowców:


Najdłuższa droga

Słynna droga Pan-America to najdłuższa droga na świecie. Chcąc przejechać ją całą mamy do pokonania 48 tysięcy kilometrów i ok. 15 krajów (w tym USA, Kanada, Meksyk, Peru, Argentyna i inne).

obrazek1


Najdłuższa ulica

Najdłuższa ulica świata nazywa się Yonge Street i znajduje się w prowincji Ontario w Kanadzie. Ma 1,900 kilometrów długości.

obrazek2


Najkrótsza ulica

Najkrótsza ulica na świecie to Ebenezer Place w Caithness, w Szkocji. Ulica mierzy całe 2,06 metra. Przy Ebenezer Place jest tylko jeden adres - 1 Ebenezer Place. Mieści się tam hotel Mackays wybudowany w 1883 roku.

obrazek3


Najszersza droga

Za najszerszą drogę na świecie uważany jest 22 pasmowy odcinek Autostrady 401 w Kanadzie biegnący przez Toronto. Znajduje się tu aż 9 pasów w każdą stronę, a także 4 pasy służące do zjazdów. Jest to również jedna z najbardziej ruchliwych dróg na świece.

obrazek4


Najszersza ulica

Najszersza ulica na świecie to Avenida 9 de Julio (Aleja 9 lipca) w Buenos Aires w Argentynie. Biegnie od Plaza Constitución do Avenida Libertador. W połowie jej długości znajduje się obelisk Juana Perona. Jej nazwa pochodzi od dnia niepodległości Argentyny (9 lipca 1816 roku). Ulica ma 6-8 pasów w każdym kierunku. Dodatkowo, równolegle do niej biegną dwie inne ulice z 4 pasami: Carlos Pellegrini oraz Cerrito tworząc razem jedną wielką całość osiągającą ok. 140 metrów szerokości. Na środku największego ronda znajduje się słynna statua Don Quixote.

obrazek5


Najwęższa ulica

Najwęższa ulica na świecie to Parliament Street w Exeter, w Anglii. Ulica ma 50 m długości i zaledwie 0,64 m szerokości!

obrazek6


Najbardziej kręta ulica

Najbardziej kręta ulica świata to Lombard Street w San Francisco. Jej najpopularniejszy odcinek znajduje się między Hyde i Leavenworth Streets gdzie jezdnia ma osiem ostrych zakrętów. Pomysł zbudowana serpentyny zrodził się w 1922 roku z konieczności zmniejszenia kąta pochylenia jezdni, który wynosił 27%. Obecnie nachylenie to 16%. Na odcinku o długości 400 metrów obowiązuje ruch jednokierunkowy oraz ograniczenie szybkości do 8 km/h.

obrazek7


Najbardziej stroma ulica

Najbardziej stroma ulica na świecie to Baldwin Street w Dunedin w Nowej Zelandii. Odcinek ulicy o długości 350 metrów jest nachylony pod kątem 35°. Ulica figuruje w Księdze Rekordów Guinnessa jako jedna z najbardziej stromych na świecie. Znajduje się 3,5 km na północny wschód od centrum miasta.

obrazek8


Najsłynniejsze rondo

Jednym z najsłynniejszych rond na świecie jest Magiczne Rondo (Magic Roundabout) w Swindon w Anglii. Magic Roundabout składa się z 6 rond: głównego i 5-ciu satelitarnych.

obrazek9


Najszerszy pas zieleni

Monumental Axis w Brasilii posiada najszerszy pas zieleni rozdzielający drogę dwujezdniową. Fakt ten został odnotowany w Księdze Rekordów Guinnessa.

obrazek10


Road to Giza

Droga do Gizy to najstarsza brukowa droga mająca ponad 4600 lat. Ma długość 12 kilometrów i jest szeroka na 2 metry.

obrazek11


Savouy Court

Jedyna droga w Wielkiej Brytani, gdzie trzeba jeżdzić prawą stroną.

obrazek12


Gravity Hill

Droga w Anglii na której wszystko zaprzecza prawom fizyki. Sami zobaczcie.

Link do filmu na youtubieDzisiaj
Czas: 0:54
16 1 2019
Do końca roku zostało 350 dni.
Imieniny obchodzą: Marcel, Waleriusz, Włodzimierz

Ostatnie zdjęcia
wigilia19


wigilia18


wigilia17


wigilia16


wigilia15Linki
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl by Matti from StylesBB.com
Strona wygenerowana w 0,42 sekundy. Zapytań do SQL: 25