Strona główna Album Download Zaloguj
Menu
Strona główna
Skład osobowy
Album
Download
Ciekawostki
Angielski w drogownictwie
Kontakt

Ciekawostki/Maszyny drogowe/Maszyny do robót ziemnych cz.1: Walce i zagęszczarki

Maszyny do robót ziemnych cz.1

Walce i zagęszczarki

1. WALCE
Walec budowlany to maszyna do zagęszczania gruntów w robotach ziemnych lub zagęszczania mas nawierzchniowych przy budowie dróg, poprzez nacisk sztywnych lub podatnych kół - wałów podczas jazdy.

1.1 Budowa walca drogowego
- Rama
- Wały
- Obudowa
- Silnik
- Układ sterowania
- Mechanizmy związane z pracą wałów

Budowa walca
Rys. 1-1 Budowa walca

1.2. Podział ze względu na oddziaływanie na podłoże

1.2.1. Walce statyczne
Oddziałują własną masą, na niewielką głębokość. Walce statyczne gładkie w robotach drogowych stosowane są do prac końcowych, których głównym celem jest uzyskanie równej i gładkiej powierzchni przy niewielkiej głębokości zagęszczania. Można jest stosować do zagęszczania górnych warstw nasypów zagęszczonych sprzętem wibracyjnym oraz do zagęszczania gruntów spoistych. Do zagęszczania gruntów spoistych w nasypie w postaci brył, najlepiej jest stosować walce okołkowane.

tablica statyczne
Tab. 1-1 Orientacyjne wartości grubości warstw zagęszczanych i liczba przejść maszyn o działaniu statycznym. ("Geoinżynieria" S.Pisarczyk)

Aby powiększyć: Kliknij prawym/Pokaż obrazek

1.2.2. Walce wibracyjne
Nadają się do zagęszczania wszelkich gruntów, zwłaszcza gruntów o dużym kącie tarcia wewnętrznego. Do zalet walców wibracyjnych zalicza się dużą efektywność zagęszczania warstw o dużej grubości, stosunkową lekkość tych maszyn i małą liczbę niezbędnych przejść. Ich wadą jest rozluźnianie górnej warstwy gruntu i konieczność wykończenia zagęszczanej powierzchni walcami ogumionymi o dużym ciśnieniu lub gładkimi walcami statycznymi. Jeśli walec ma regulowaną częstotliwość drgań, to zagęszczenie rozpoczyna się z niewielką częstotliwością, np.10 Hz, stopniowo zwiększając ją do 25 Hz, a nawet do 50 Hz.

tablica wibracyjne
Tab. 1-2 Orientacyjne wartości grubości warstw zagęszczanych i liczba przejść sprzętu ubijającego i wibracyjnego ("Geoinżynieria" S.Pisarczyk)

Aby powiększyć: Kliknij prawym/Pokaż obrazek

tablica wibracyjne
Tab. 1-3 Orientacyjne miąższości zagęszczanych warstw (h) i liczba przejazdów (n) maszyny zagęszczającej (PN-B-06050 Geotechnika.Roboty ziemne.)

Aby powiększyć: Kliknij prawym/Pokaż obrazek

1.3. Podział ze względu na sprężystość wałów

1.3.1. Walce stalowe

Walec stalowy
Rys. 1-2 Walec stalowy

1.3.2. Ogumione
W porównaniu z walcami gładkimi są bardziej skuteczne w zagęszczaniu wgłębnym. Nadają się do zagęszczania gruntów spoistych i niespoistych. Skuteczność zagęszczania walca ogumionego zależna jest od dwóch parametrów: obciążenia na koło oraz ciśnienia kontaktowego styku opony z podłożem. Duży balast, potrzebny do osiągnięcia pożądanego ciężaru roboczego można otrzymać poprzez stosowanie żelaznych sztab, piasku lub wody. Koła przedniej osi są przesunięte względem kół osi tylnej, aby ślady kół obu osi nie pokrywały się, lecz tylko częściowo zachodziły na siebie. Do zagęszczania gruntów używa się najczęściej opon z bieżnikiem wysoko profilowanym.

Walec ogumiony
Rys. 1-3 Walec ogumiony

1.4. Podział ze względu na kształt wałów

1.4.1. Gładkie

Walec gładki
Rys. 1-5 Walec gładki

1.4.2. Okołkowane

Walec okołkowany
Rys. 1-6 Walec okołkowany

1.4.3. Kompaktory
Kompaktory to zagęszczarki, które są wykorzystywane do rozprowadzania i zagęszczania gruntu na dużych budowach. Dzięki wypustowej konstrukcji strzałkowego koła ubijającego kompaktory do gruntu zapewniają większy nacisk na podłoże, silniejsze ubijanie, doskonałą przyczepność i płynną jazdę. Są przeznaczone głównie do zagęszczania gruntów spoistych, uzyskuje się dzięki nim średnie miąższości zagęszczanych warstw.

kompaktor
Rys. 1-7 Kompaktor

1.5. Podział ze względu na liczbę i usytuowanie

1.5.1. Jednowałowe

Walec jednowałowy
Rys. 1-8 Walec jednowałowy

1.5.2. Dwuwałowe dwuosiowe

Walec dwuwałowy
Rys. 1-9 Walec dwuwałowy dwuosiowy

1.6. Podział ze względu na napęd

1.6.1. Ręcznie prowadzone

Walec prowadzony
Rys. 1-10 Walec prowadzony

1.6.2. Przyczepne

Walec przyczepny
Rys. 1-11 Walec przyczepny

1.6.3. Samojezdne

Walec samojezdny
Rys. 1-12 Walec samojezdny

1.6.4. Zdalne sterowane

Walec zdalnie sterowany
Rys. 1-13 Walec zdalnie sterowany

1.7. Podział ze względu na konstrukcję ramy

1.7.1. Sztywne

Walec z ramą sztywną
Rys. 1-14 Walec z ramą sztywną

1.7.2. Przegubowe

Walec z ramą przegubową
Rys. 1-15 Walec z ramą przegubową

1.8. Podział ze względu na ciężar

Ciężar

2. ZAGĘSZCZARKI

2.1. Płytowe
Płyty wibracyjne to najlepsze maszyny do robót na niewielkich powierzchniach, gdzie stosowanie walców jest nieekonomiczne, a więc przy niewielkich naprawach dróg, w miejscach trudno dostępnych. Nadają się do zagęszczania wszelkich gruntów (niezalecane do gruntów bardzo spoistych). W porównaniu z walcami wibracyjnymi płyty nieco lepiej zagęszczają powierzchnie, a gorzej oddziałują wgłębnie. Elementem roboczym jest płyta metalowa wzbudzana przez układ wibracyjny napędzany silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Głębokość zagęszczenia zależy od kształtu i powierzchni płyty, częstotliwości jej drgań oraz zainstalowanej mocy. Grubość zagęszczanej warstwy można przyjmować orientacyjnie równą mniejszemu wymiarowi płyty wibracyjnej, a czas trwania wibracji określa się doświadczalnie.

2.1.1. Jednokierunkowe

Zagęszczarka płytowa jednokierunkowa
Rys. 2-1 Zagęszczarka płytowa jednokierunkowa

2.1.2. Dwukierunkowa (rewersyjna)

Zagęszczarka płytowa jednokierunkowa
Rys. 2-2 Zagęszczarka płytowa dwukierunkowa

2.2. Ubijarki wibracyjne (ubijaki, stopy, skoczki)
Mają podobne zastosowanie jak płyty wibracyjne, mogą być używane do zagęszczania gruntów spoistych. Ślady ubijaka powinny zachodzić na siebie. Zwykle potrzeba 5÷10 uderzeń.

Ubijarka wibracyjna
Rys. 2-3 Ubijarka wibracyjna

2.3. Podczepiane do maszyn
Zagęszczarki hydrauliczne przeznaczone są do zagęszczania gruntu, rowów i skarp oraz wbijania i wyciągania pali. Są szybsze i łatwiejsze w użyciu od ubijaków ręcznych — i dlatego bardziej ekonomiczne. Operator zagęszczarki hydraulicznej zamontowanej na wysięgniku koparki nie przebywa bezpośrednio w obszarze działania maszyny, co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa i ograniczenie hałasu oddziaływującego bezpośrednio na operatora. W szczególności bezpieczniejsza jest praca w wykopach.

Zagęszczarka hydrauliczna
Rys. 2-4 Zagęszczarka hydrauliczna


Dzisiaj
Czas: 9:42
26 4 2024
Do końca roku zostało 250 dni.
Imieniny obchodzą: Artemon, Klaudiusz, Klet, Marcelin, Marcelina, Maria, Marzena, Spycimir

Ostatnie zdjęcia
wigilia19


wigilia18


wigilia17


wigilia16


wigilia15



Linki












Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl by Matti from StylesBB.com
Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 25